Dwa filtry ciśnieniowe EUROWATER typu TFB z preinstalowanymi na ramie pomiędzy filtrami sterownikiem PLC, instalacją do płukania wstecznego i lampami UV.


Uzdatnianie wody dla zadowolonego klienta z branży mleczarskiej

Po czym poznać, że klient jest naprawdę zadowolony? W roku 2013 zakład mleczarski Molvest w południowo-zachodniej Rosji zrealizował inwestycję w stację uzdatniania wody Eurowater dla przekształcenia surowej wody gruntowej w wysokiej jakości wodę procesową. Klient był do tego stopnia zadowolony, że niedawno zamówił drugą, dokładnie taką samą stację uzdatniania wody. Przekaz był jasny i prosty. „Od czasu instalacji nasz zakład pracuje dobrze, więc chcemy dokładnej kopii stacji, którą dostarczyliście pięć lat temu”.

Czym jest zadowolenie klienta? Jedna z definicji wskazuje, że zadowolenie klienta jest wynikiem spełnienia oczekiwań ze współpracy z dostawcą. Inaczej ujmując, oznacza to stopień całkowitego zadowolenia klienta z dokonanej transakcji przed, w trakcie i po zakupie. Stosując tą definicję w praktyce, zakład mleczarski Molvest musiał być bardzo zadowolony ze zrealizowanej w roku 2013 przez Eurowater stacji uzdatniania wody. Dlaczego? Ponieważ dokładnie taka sama stacja została właśnie dostarczona Klientowi po pięciu latach użytkowania poprzedniej.
 
Zarządzanie projektem

Pierwszy projekt w roku 2013 został dostarczony do Molvest przez współpracującą z nim duńską firmę mleczarską Arla. Szefem projektu został Palle Jellesmark z firmy konsultingowej DairyTech z zadaniem koordynacji działań wykonawców, dostawców oraz organów nadzoru. DairyTech jest duńską firmą projektową działającą globalnie w przemyśle spożywczym i mleczarskim. W roku 2018 Molvest zwrócił się bezpośrednio do DairyTech z jasnym przekazem: „Chcemy kopii rozwiązania, które dostarczyliście pięć lat temu”. Sześć tygodni później wszystkie umowy zostały podpisane.

 

Po wyprodukowaniu i wstępnym montażu urządzeń w fabryce SILHORKO-EUROWATER w Stilling, Dania odbyła się szczegółowa inspekcja z udziałem wszystkich zaangażowanych firm: producenta, klienta, wykonawcą montażu oraz inspektora nadzoru.

“ Współpraca z dostawcą systemów uzdatniania wody EUROWATER przyniosła osiągnięcie w pełni zakładanych uprzednio celów zarówno w roku 2013, jak i w roku 2018.” 

Palle Jellesmark, Prezes Zarządu DairyTech, Dania

Przygotowany został kompleksowy zestaw rysunków wykonawczych, dla zapewnienia dobrej komunikacji pomiędzy producentem a wykonawcą montażu. Do odbioru i rozruchu stacji w zakładzie mleczarskim w Rosji EUROWATER delegowało własnego inspektora nadzoru dla zapewnienia zgodności z procedurami. Inspektorem był ten sam technik, który realizował projekt w roku 2013 ze znajomością urządzeń, zakładu produkcyjnego, wykonawcy montażu i pracowników obsługi co zapewniło optymalne przygotowanie do sukcesu przedsięwzięcia.

Inspekcja preinstalowanego na ramie modułu pomp płuczących i systemu dezynfekcji z lampami UV.

Dobór odpowiedniego zespołu

„Współpraca z dostawcą systemów uzdatniania wody EUROWATER przyniosła osiągnięcie w pełni zakładanych uprzednio celów zarówno w roku 2013, jak i w roku 2018,” mówi Palle Jellesmark i dodaje:

 

„Molvest ma świadomość własnych oczekiwań i wysokie wymagania. Aby sprostać tym oczekiwaniom, wszystkie zaangażowane strony muszą dołożyć najlepszych starań – grupa jest tak silna jak najsłabsze jej ogniwo. Dlatego wszystko zależy od doboru odpowiedniego zespołu.”

 
Woda procesowa do produkcji serów
Stacje uzdatniania wody zrealizowane w roku 2013 i roku 2018 składają się z następujących urządzeń:
  • Dwa filtry ciśnieniowe EUROWATER typu TFB połączone systemem rurowym ze stali nierdzewnej, z preinstalowanymi na ramie instalacją do płukania wstecznego i systemem do dezynfekcji z lampami UV typu Wedeco Spektron oraz sterownikiem PLC.

  • Preinstalowany na ramie system dystrybucji z czterema pompami Grundfos typu CRE, drugą jednostką UV oraz sterownikiem PLC obsługującym oba systemy.

Woda zasilająca jest wodą gruntową. Woda jest filtrowana w filtrach ciśnieniowych dla eliminacji żelaza i manganu. Uzdatniona woda jest magazynowana w dużych stalowych zbiornikach a zespół pomp dostarcza czystą wodę pitną do punktów odbioru zgodnie z zapotrzebowaniem. Wydajność modułu pomp sięga do 180 m³/h a woda procesowa będzie używana w systemie CIP w nowym zakładzie produkcji proszku serwatkowego. Jednostki dezynfekujące UV zapewniają ciągłą wysoką ochronę antybakteryjną.
 
Po wyprodukowaniu i wstępnym montażu, system i dokumentacja zostały poddane inspekcji z udziałem wszystkich zaangażowanych firm: producenta, klienta, wykonawcą montażu oraz inspektora nadzoru.


Artykuł został opublikowany w Danish Dairy & Food Industry ... wordwide, 28th edition 

Czytaj więcej

 

Linki

Uzdatnianie wody Eurowater.