Nasza historia

Lata 30-ste
Firma EUROWATER została założona w roku 1936 w Danii, kiedy to trzy zakłady mleczarskie zdecydowały się na utworzenie jednej wspólnej firmy zajmującej się uzdatnianiem wody.
Th. Nansen Scherfig został dyrektorem zarządzającym.

Firma rozpoczęła skromną działalność w budynku w miejscowości Aarhus i skupiała się głównie na Klientach z takich branż jak: wodociągi, farmy, pralnie. W pierwszym roku działalności firma stała się jedynym przedstawicielem dostarczającym medium neutralizujące o nazwie Magno. Od tego momentu zaczęto stosować to wypełnienie na skalę masową. W tym samym czasie, Th. Nansen Scherfig opracował swój pierwszy typoszereg stacji filtracji serii NS.

Th. Nansen Scherfig - Dyrektor zarządzający.

Lata 40-ste
Po rozpoczęciu drugiej wojny światowej, firma EUROWATER przeniosła się do innej części miasta Aarhus. Flota pojazdów składała się z tylko jednego samochodu serwisowego; staromodnego Chevroleta. Samochód ten dowoził stacje do zakładów wodociągowych w całej Jutlandii. Po wojnie możliwy był bardziej dynamiczny rozwój firmy, co zaowocowało reklamą w bardzo znanej duńskiej gazecie w maju 1945r. Reklama opisuje zakres aktywności gospodarczej firmy począwszy od konsultacji i analiz, po instalację kompletnej stacji uzdatniania.

Lata 60-te
W roku 1960, 16 pracowników przeniosło się do nowej siedziby firmy. Powstały nowe biura, dział regeneracji jonitów oraz montażu. Dla dlaszego rozwoju firmy w branży przemysłowej przygotowano wielkopowierzchniowy budynek (830 m2). W roku 1963, Th. Nansen Scherfig nawiązał współpracę z amerykańską firmą Water Refining z Ohio, która była zainteresowana ekspansją na rynku europejskim. Dzięki temu, firma EUROWATER składała się w połowie z amerykańskiego i w połowie duńskiego kapitału. Była to szansa automatyzacji stacji zmiękczania. Automatyzacja stacji zmiękczania doprowadziła do ekspansji poza Jutlandię dzięki powstawaniu wielu pralni. Otwarto biuro regionalne na wyspie Sealand. EUROWATER rozwinęła swoją działalność na terytorium Niemiec poprzez biura w miastach Hamburg oraz Mannheim.

Reklama w duńskiej gazecie. 1945r.

Lata 70-te
Wraz z kryzysem paliwowym na początku lat 70-tych, aktywność gospodarcza spowolniła. Pomimo tego firma EUROWATER mogła zaprezentować automatyczną stację demineralizacji, która była szczególnie ważna dla rynków eksportowych. W środku dekady EUROWATER wykupiła amerykańskie udziały w firmie i dzięki temu stała się znów w 100% własnością duńską. W tym samym czasie otwarto biura firmy EUROWATER w Szwecji i Belgii.

Lata 80-te
W latach 80-tych firma EUROWATER zdobyła stabilną pozycję na rynkach eksportowych z udziałem wynoszącym średnio 75% produkcji przeznaczonej pośrednio lub bezpośrednio na eksport. Urządzenia modułowe stawały się coraz lepiej dopracowane i wyposażano je w pełni elektroniczne sterowanie. W roku 1986, kiedy firma obchodziła 50-lecie, przedstawiono nowo zaprojektowaną stację uzdatniania, opartą na technologii odwróconej osmozy. W roku 1988 niemiecki oddział otworzył nowe biuro w Augsburgu, a szwedzki oddział powiększył się o nowe biuro regionalne.

Lata 90-te
Lata 90-te to dekada energicznej ekspansji firmy. W roku 1993 firma EUROWATER otworzyła biura zarówno w Czechach jak i na Słowacji. W 1992 otwarty został oddział w Austrii a roku później w Polsce. Rok 1996 to kolejne biuro regionalne w Niemczech, a 1998 w Holandii. Jednocześnie firma EUROWATER stała się współwłaścicielem zakładu produkującego filtry ciśnieniowe Botax Eurotank Aps.

2000
Firma Botax Eurotank ApS została w roku 2000 przemianowana na Eurotank A/S oraz przekształcona w Spółkę z o.o. w 100% należącą do Silhorko-Eurowater A/S.

Torben Buhl oraz Kurt Hufnagl

2003
Do roku 2003 rodzina Scherfig była jedynym właścicielem firmy Silhorko-Eurowater A/S. Po tym okresie własność została podzielona pomiędzy Erika Nansena Scherfiga, Harriego Viiale, Kurta Hufnagla, oraz Torbena Buhla. Erik Nansen Scherfig jest byłym właścicielem i dyrektorem zarządzającym firmą Silhorko-Eurowater A/S, natomiast Harry Viiala jest właścicielem i dyrektorem zarządzającym w fińskim przedsiębiorstwie HyXo Oy, które są dealerem urządzeń EUROWATER w Finlandii. Za kwestię bieżącego zarządzania firmą odpowiedzialny są Kurt Hufnagl i Torben Buhl. W roku 2003 rozpoczęto sprzedaż stacji nanofiltracji.

2005
W roku 2005 kontynuowano ekspansję na rynki eksportowe, ustanowiono oddziały w Norwegii i Francji. Zaprezentowano jednostkę EDI która podobnie jak stacje nanofiltracji zyskała uznanie na rynkach eksportowych.

2007
Rok 2007 był rekordowy pod względem sprzedaży. Całkowita wartości sprzedaży wyniosła ponad 40,0 mln Euro – co stanowiło 15% więcej niż rok wcześniej. Ten pozytywny trend można było zauważyć w oddziałach firmy EUROWATER, jak również u wielu firm przedstawicielskich. Dzięki temu sukcesowi zwiększyliśmy możliwości prodkucyjne naszej fabryki w miejscowości Stilling, aby móc zaoferować krótki czas oczekiwania na dostawy urządzeń. W połowie roku 2007 otwarto oddział na Węgrzech. Pod koniec roku firma EUROWATER otrzymała certyfikat umożliwiający sprzedaż urządzeń na terenie Białorusi.

2008
Firma Silhorko-Eurowater A/S zatrudnia ponad 240 osób, z których połowa pracuje w Danii. Większość z duńskiego personelu pracuje w centrali, pozostali w biurze sprzedaży i serwisu w Sealand oraz w fabryce zbiorników ciśnieniowych Eurotank A/S. Pozostała część pracowników firmy EUROWATER ztarudniona jest w biurach w całej Europie.

Zarówno technologie, jak i odbiorcy urządzeń potrzebują ciągłych usprawnienień w oferowanych im produktach. Jako część stałego procesu rozwoju firma EUROWATER pracuje nad zaprezentowaniem elastycznych systemów sterowania z zabudowanym panelem sterującycm oraz sterownikiem swobodnie programowalnym (PLC), aby wzbogacić gamę produktów.

W roku 2008 otwarto oddział w mieście Kijów na Ukrainie.

2011

75 lat doświadzenia w uzdatnianiu wody.

2014

W 2014, kontynuacja dalszego rowzoju w działalności eksportowej, a także otwarcie nowych biur w Hudiksvall w Szwecji oraz w Gdańsku w Polsce.


Silhorko-Eurowater A/S  zatrudnia obecnie 350 pracowników, z których połowa pracuje w Danii na terenie głównej siedziby firmy, w biurze oraz fabryce. Pozostałe osoby zatrudnione są w 23 oddziałach Eurowater w Europie.

 

Linki

Uzdatnianie wody Eurowater.