Avoid corrosion using correct water treatment and protect your asset investment
Systemy ciepłownicze wykorzystują ciepło spośród szeregu różnych źródeł energii takich jak: elektrociepłownie wykorzystujące kogenerację (CHP), spalarnie odpadów (WtE), kotłownie, nadwyżki przemysłowej energii cieplnej, solarne systemy grzewcze czy źródła geotermalne i pompy cieplne. Woda wykorzystywana w ciepłownictwie to nie jest tylko podgrzana woda. Jakość wody i proces w jakim jest uzyskiwana, mają ogromne znaczenie.
Wydłużenie żywotności rurociągów dzięki odpowiedniemu uzdatnianiu wody
Głównym celem uzdatniania wody jest zapobieganie korozji, osadom i pęknięciom rur. Uszkodzenia rurociągów powodują przerwy w dostawie ciepła do odbiorców, straty uzdatnionej wody a także ryzyko zanieczyszczeń sieci ciepłowniczej wodą nieuzdatnioną, mogące w konsekwencji rozprzestrzenić się na cały system ciepłowniczy.
Zawarty w wodzie tlen, sole rozpuszczone oraz cząstki stałe powodują korozję. Tlen wchodzi w reakcję ze stalą, z której wykonane są rury ciepłownicze, natomiast sole są katalizatorem korozji elektrochemicznej.
W celu zapobiegania korozji należy usunąć z wody bezpośrednie jej przyczyny: tlen, sole oraz dostosować pH do pożądanego poziomu.
Woda uzupełniająca i obiegowa w ciepłownictwie
Optymalnie przygotowana woda uzupełniająca i obiegowa powinna być zdemineralizowana, odgazowana (pozbawiona tlenu), posiadać pH w pożądanym zakresie oraz powinna być pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych aby zapobiec korozji i pęknięciom rurociągów.
Niniejszą broszurę poświęcamy wodzie ! Przeczytaj więcej o uzdatnianiu wody uzupełniającej bez użycia chemikaliów, oraz o bocznikowej filtracji strumienia wody zmniejszającej ilość zanieczyszczeń w obiegi ciepłowniczym. Kliknij aby pobrać broszurę (PDF 5,17 MB).
Redukcja zanieczyszczeń dzięki wkładce magnetycznej
Występowanie produktów korozji, rozpuszczonego magnetytu, czy przecieków surowej wody w systemie ciepłowniczym jest nie do uniknięcia, co powoduje zanieczyszczenie, a także awarie.
Jako minimum zaleca się filtrację cząstek z filtrem workowym i wkładką magnetyczną. Wkładka magnetyczna skutecznie wychwytuje pozostałości magnetytu z wody obiegowej.
Zalecenia: uzdatnianie wody i zapobieganie korozji
Przy stosowaniu prawidłowo uzdatnionej wody cały system ciepłowniczy: kotły, zawory, instalacje, połączenia oraz rurociągi zachowują długoletnią trwałość.
Duńskie Stowarzyszenie Ciepłownictwa wydało oficjalne wytyczne dotyczące prawidłowego uzdatniania wody dla zwiększenia trwałości sieci ciepłowniczych.
POBIERZ WYTYCZNE
Poprzez podanie danych wyrażają Państwo zgodę na kontakt w przedmiocie naszych produktów i usług. Pełna wersja naszej Polityki prywatności jest dostępna pod linkiem.
Całkowity koszt eksploatacji (TCO)
W EUROWATER wiemy, że kompleksowe rozwiązania charakteryzują się najniższym całkowitym kosztem eksploatacji (TCO) a nie wyłącznie najniższym kosztem zakupu inwestycyjnego. Dlatego EUROWATER zostało wybrane jako dostawca przez wiodące duńskie przedsiębiorstwo ciepłownicze Aalborg Varme. Nowa stacja uzdatniania wody uzupełniającej gwarantuje najniższy całkowity koszt eksploatacji (TCO) na przestrzeni 15 lat.
System składa się z jednostki zmiękczającej w technologii UPCORE oraz stacji odwróconej osmozy RO-PLUS umożliwiające wysoki poziom odzysku wody i niskie zużycie energii w celu minimalizacji kosztów eksploatacyjnych. Więcej o oszczędności wody i energii za pomocą technologii RO-PLUS .
UPCORE softening unit and a reverse osmosis unit at Aalborg District heating company, Denmark
Usuwanie tlenu bez użycia chemikaliów
Duńskie przedsiębiorstwo ciepłownicze Skanderborg-Hørning zainstalowało niedawno nowy odgazowywacz membranowy do usuwania tlenu z wody zasilającej. W krótkim filmie (3 min.) dyrektor eksploatacji Lars Jørgen Dam wyjaśnia, w jaki sposób prawidłowe uzdatnianie wody zapobiega korozji i wydłuża trwałość system ciepłowniczego.
Wynajmij mobilną stację uzdatniania wody dostosowaną do Twoich potrzeb
W przypadku tymczasowej potrzeby związanej z uzdatnianiem wody, praktycznym rozwiązaniem jest wynajęcie mobilnej stacji uzdatniania wody EUROWATER. Krótki film (2 min.) pokazuje w jaki sposób EUROWATER rozwiązuje problem Klienta za pomocą mobilnej stacji uzdatniania.
Jeżeli potrzebujesz wody pitnej, zmiękczonej, zdemineralizowanej, bądź wysokiej czystości wody zdemineralizowanej o niskiej zawartości materii organicznej i mikroorganizmów, rozwiązaniem jest wynajem stacji oferowany przez EUROWATER. Więcej o mobilnych stacjach uzdatniania wody oraz kontakt w celu informacji i rezerwacji.