Usuwanie żelaza i manganu


Problem
Żelazo i mangan często stanowią główny problem w zakładach wodociągowych, ponieważ formują substancje przebarwiające pranie i urządzenia sanitarne konsumenta. Typowe objawy zwiększonej zawartości żelaza i manganu w wodzie to brunatny odcień lub czarna woda o metalicznym smaku.

Woda surowa może zawierać różne rodzaje żelaza zależnie od miejsca, z którego pochodzi. Filtracja piaskowa nie zawsze jest wystarczająca. Może być zatem konieczne zastosowanie innej metody, w celu zapewnienia ciągłych dostaw wody pozbawionej żelaza. Różnice te mogą nie być zauważone podczas zwykłych analiz, ale odniesienie do posiadanej wiedzy i doświadczeń pozwoli określić rodzaj żelaza i metodę uzdatniania.

Rozwiązanie
Po utlenianiu żelazo i mangan są filtrowane przy pomocy filtracji piaskowej. Materiały filtracyjne używane do usuwania żelaza to Żwir lll i Nevtraco l. Do usuwania manganu używany jest Hydrolit-Mn.

Redukcja żelaza, manganu, amoniaku i agresywnego dwutlenku węgla w duńskim zakładzie wodociągowym. Stacja uzdatniania wody składa z czterech filtrów ciśnieniowych TFB 35.

Czytaj więcej

 

Linki

Uzdatnianie wody Eurowater.